Rakı KültürüCümbüş Meyhane Tulumbalız

Rakı Ortadoğu kökenlidir ve ‘araki’ veya ‘ariki’ sözcüğünden geldiği söylenmektedir. Osmanlıca ‘da rakıya ‘arak’ denilmektedir. Ülkemizde rakı yüzyıllardan beri içilmektedir. Rakı, yalnızca cam şişelerde tüketilir ve saklanır. Rakı şişesi, şişecam fabrikalarının en eski ve önemli üretimidir. Eskiden rakı «Leylek boynu» denilen kadehlerde sek olarak, ardından bir yudum su alınarak içilmekteydi. Günümüzde ise genellikle ‘limonata bardağı’ denilen bardaklarda içine su karıştırılarak içilmektedir. Rakıyı sek içenler için en uygun kadeh ise 4 santilitrelik kadehlerdir.
İzmir meyhanelerinde; Taze balıklar, siyah ve sarı havyar, Gelibolu sardalyesi, Trilye zeytini, balık yumurtası, türlü peynirler ve meyveler rakı sofralarında meze edilmekteydi… Günümüzde ise meze alışkanlıklarında günün şartlarına, insanların zevklerine göre bazı değişiklikler olmuş hatta eski meyhane alışkanlıkları yitirilmeye başlamış yerini içkili restoranlar almıştır…

Cümbüş Tulumbalı Meyhane eski meyhane ruhunu arayan için tek adres olmuştur. Samimi ortamı, dost sohbeti, lezzetli yemekleri ile rakınızı yudumlarken eşlik eden canlı fasıl nağmeleri sizi eskilere götürmekle kalmayıp dostlarınızla iyi bir vakit geçirmeniz için hizmet vermektedir.